Kadıköy Lifemobil Evde Sağlık ve Bakım
Whatsapp
Sizi Arayalım
ONLINE GÖRÜŞME

Covid-19 Aşılanma ve Aşılama


Covid-19 aşıları hakkında detaylı bilgi blog yazımızda.

Önce sağlık çalışanlarına uygulanan aşı, 1. aşamada koruma evlerinde kalanlar ve çalışanlara sonra da 65 yaş üzerinde olanlara uygulandı. Aşılama 4 aşama içinde tamamlanacak. Süreç devamında Sağlık Bakanlığının desteğiyle sigortalı hastaların tamamına uygulanması beklenmektedir.

Türkiye, Çinli biyofarmasötik şirketi Sinovac tarafından geliştirilen corona virüs aşısının faz-3 sonuçları açıkladı. Hacettepe Üniversitesi, CoronaVac aşısının etkinliği yüzde 83,5 olarak duyurdu. Diğer rakip firmalar; /BionTech, Moderna, AstraZeneca/Oxford, Gamaleya Enstitiüsü ve daha birçok şirket arasında küresel bir Covid-19 aşısı üreterek pazara katılım sağladı.

Firmaların Kullandığı Aşı Yöntemleri;

  • İNAKTİF(ÖLÜ) AŞI: Fiziksel ve kimyasal yöntemler ile bulaşıcı virüsün öldürülmesi sonucu ortaya çıkar. Canlı aşılara kıyasla bağışıklık süresi kısadır
  • mRNA AŞI: Biontech aşısında kullanılan bu teknoloji canlı aşı olarak biliniyor. Virüsün genetik kodunu taşıyan RNA’yı içeren aşıdır. Moleküllerin insan hücrelerine transfer eden aşı türüdür.
  • Viral Vektör AŞI: Virüsü zayıflatarak viral enfeksiyonu azaltıp bağışıklık oluşturmaya yardımcı olan aşılardır. Aşılanmada kullanılan en eski aşı methodudur, çiçek hastaladığında mücadelede kullanılmaya başlanmıştır.

Aşıların tümü vücudun bağışıklık sistemine COVID-19’a neden olan virüsü güvenli bir şekilde tanıtmayı ve yok etmeyi öğretecek şekilde tasarlanmıştır.


Detaylı bilgi için 444 54 66 çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


Etiketler
İçeriğimiz daha önce 2 kez değerlendirilmiş ve ortalama 5 yıldız verilmiş.
28 Haziran 2021 Pazartesi - 10:49

Bilgilendirme amaçlıdır