Kadıköy Lifemobil Evde Sağlık ve Bakım
Whatsapp
ONLINE GÖRÜŞME

Evde Lenf Ödem Tedavisi


 

Dolaşım sistemindeki fizyolojik dengenin korunmasında önemli rolü olan sisteme Lenfatik sistem denir. Sistemin aksaması veya düzgün çalışmaması durumu ise hücreler arasında sıvı artışına neden olarak Lenfödem hastalığını meydana getirmektedir. Fizik tedavi, lenf ödem tedavisi seçenekleri arasında en etkili yöntemlerden biridir. Lifemobil Evde Sağlık olarak hastanede fizik tedavi alamayan hastalar için evde lenf ödem tedavisini sağlamaktayız. 

Lenf Ödem Belirtileri Nedir;

  • Kol ve bacaklarda belirgin şişlik
  • Parmak ve parmak aralarında belirgin şişlik
  • Şişkinliğin olduğu bölgelerde hareket kısıtlılığı
  • Cilt sertleşmesi, kalınlaşması ve ağırlık hissi
  • Sıvının deriden sızması
  • Deri üzerinde kıvrımların oluşması
  • Enfeksiyon atakları

Evde Lenf Ödem Tedavisi Planlama Süreci

Hareket kısıtlılığı, fazla kilo, halsizlik ve ağırlık hissi yaşayan Lenf ödem hastalarının ev konforunda tedavi alması, Lifemobil Evde Sağlık kurumuna 444 54 66 numaradan ulaşarak veya kurumumuza gelerek mümkündür.

İletişime geçen hasta yakınlarından hasta öyküsü alınarak fizyoterapiste iletilir.

Fizyoterapistin tedavi planlamasını sağlamak ve hastanın durumunu değerlendirmek amacıyla yerinde hastayı ziyaret etmesi gerekmektedir.

Hasta ziyareti için randevu gün ve saati belirlendikten sonra Randevu saatinizde tüm hijyen önlemleri alınarak özel araç ve şoförümüzle gelen  fizyoterapistimiz  hastanın ‘özgeçmişi ve soygeçmişini’ not eder.

İlgili bölgeye testler uygulayarak ağrı değerlendirme, kas gücü, ödem durumu gibi kriterleri gözden geçirir. Geçmişte herhangi bir travma geçirip geçirmediği; memeye cerrahi müdahale olup olmadığı sorulur ve hasta raporuna değerlendirme sonuçlarını ekler.

Var ise hastanın ultrason görüntüsü, epikriz raporu istenilerek kopyası hasta dosyasına eklenir.

Seans saatleri, sıklığı ve günleri her hasta için özel olarak, bilgiler doğrultusunda,  planlanarak hasta yakınlarına bildirilir.

Hastanın durumu, yapılacak olan tedavi, lokasyon ve  kullanılacak sarf malzeme göz önünde bulundurularak; Fizyoterapistin gözlem ve raporu doğrultusunda hasta yakınları ile fiyat bilgisi paylaşılır

Evde Lenf Ödem Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Lenfödem tedavisi konu üzerinde uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından hastaya özel olarak planlanır. Tedavi manuel lenf drenaj, bandajlama, egzersiz ve deri bakımını kapsar. Lenf sistemine yardımcı olan boşaltıcı manuel lenf drenaj tekniği oldukça yumuşak ve görünüş olarak masajı andıran bir tekniktir ve ağrısızdır. Hastalığın evresine göre deride oluşan ya da oluşabilecek lezyonlar için hastaya cilt bakımının nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verilmeli ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Hastanın durumu göz önüne alınarak çizilen tedavi programlarında ortak amaç fonksiyonel çalışmayan lenfatik sistemin yükünü azaltmak, efektif çalışmasına yardımcı olmak, ödemin dağılması  ve ağrıların azalmasıdır.

Hangi hasta grupları için uygulanır?

Lenfödem tedavisi radyasyon almış veya  kanser atlatmış, masektomi gibi göğüs ile birlikte lenf nodulunun de alınabildiği operasyon geçirmiş, venöz yetmezliğe bağlı lenf ödem gelişmiş, ameliyat ya da travma sonrası lenfatik sistemin zarar gördüğü veya kalp damar ya da obesite gibi rahatsızlıklara bağlı fazla ödeme sahip ya da hekim tarafından lenfödem, lipödem veya lipolenfödem teşhisi almış herkese uygulanabilir.

Evde tedavi avantajları?

Lenfödem gelişen hastalarda ağrı ve ödem gündelik yaşamı olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini düşürebilir. Hasta günlük aktiviteleri yerine getirmekte ve işe gitmekte zorluk yaşayabilir ya  da yerine getiremeyebilir. Ev istirahatinde veya geriatrik bireylerde ev ortamında tedavi görmek zaman ve konfor bakımından hastaya avantaj sağlamaktadır.  Hastada deri sağlığının, ödemin ve ağrının kontrol altında tutulması ve hastanın günlük yaşama geri kazandırılması ortak amaç olarak edinilebilir. Ev konforunda tedavinin planlanması ve uygulanması birçok hasta  için tedaviye ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

 


Evde Lenf Ödem Tedavisi İle İlgili Yazılar

Bilgilendirme amaçlıdır

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa