Kadıköy Lifemobil Evde Sağlık ve Bakım
Whatsapp
ONLINE GÖRÜŞME

Combo Test (Influenz- RSV-Covid)


 

Soğuk algınlığınız var ve yataktan kalkamıyor musunuz? O zaman doğru yere ulaştınız. Lifemobil evde sağlık ekibi olarak siz ve sevdiklerinizin sağlığını ön planda tutuyoruz. En güvenilir combo hızlı testi ile evinize kadar geliyoruz. Sadece 15 dakikada doğru tanıya ulaşıp. İhtiyacınız doğrultusunda doktor muayenesi, reçete, hatta serum tedavisine kadar sağlığınıza kavuşmanız için gerekli desteği sunuyoruz.

Combo Hızlı Test İle;

  • Influenza a ve  influenza b
  • RSV
  • Covid

gibi viral hastalıkların tanısal testi için kullanılır.

Evde Combo testi için;

çağrı merkezimiz 444 54 66  ya da 

Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.

Siz evde kalın Sağlık size gelsin. Kadıköy, Lifemobil Evde Sağlık ile evde yaşlı bakımı hizmeti evinizin rahatlığında, hastanızı yormadan yapabilirsiniz. 
Lifemobil Evde Sağlık, bir Lifemed Tıp Merkezi kuruluşudur. İstanbulun her semtine evde sağlık hizmeti sağlamaktayız. Alanında uzman, profesyonel sağlık kadromuz ve yüksek müşteri memnuniyeti ile sağlığınız güvenli ellerde. 

 

Her yıl özellikle sonbahar, ilkbahar ayları arasında toplumda grip vakaları artar. Grip virüsü RNA çekirdekli virüslerdendir ve sıklıkla genetik değişkenlik gösterir. INFLUENZA virüsü soğuk algınlığı virüslerinden farklı hastalık yapar. Üst solunum yolundan aşağılara Trakea ve akciğerlere inmesi olasılığı fazladır. INFLUENZA virüsünün A, B, C gibi tipleri vardır. İnsanlarda patojen hastalık yapan A ve B grubu virüslerdir.

A grubu en fazla görülen olup insanlar ve hayvanları etkiler. Hayvanlardan kuş, domuz, at gibi hayvanları etkilediğinden bu hayvan isimleri ile de özdeşleştirilmiştir. Sık genetik değişkenliği yapar. Bu nedenle her yıl yapısı değişir. Grip aşıları bir yıl önce ki virüslerle  ve bir yıl sonrası için tahmini virüs yapılarına göre hazırlandığından aşı tamamen koruyucu olmamaktadır.

B grubu daha hafif hastalık yapar ve genetik değişkenliği daha azdır. C grubu virüs ise sadece hayvanlarda görülür.

Viral Kaynaklı Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

  • Grip semptomları; ateş,
  • Kırıklık, göz yanması,
  • Boğaz ağrısı,
  • Burun akıntısı, tıkanıklığı,
  • Yaygın kas ağrıları, genel bitkinlik, öksürük, hırıltılı solumadır.

Neden Combo Test Gereklidir?

Yukarıda saydığımız aynı şikayetler  SARS-2 virüsü olan COVID-19 hastalığında da bulunur. Şikayetler çok benzer olduğundan özellikle başlangıç aşamasında INFLUENZA ve COVID-19 virüsünü ayırmak klinik olarak çok zordur. COVID-19 da akciğerde pnömoni olma olasılığı daha yüksektir.

INFLUENZA ile COVID-19 virüsünü ayırmak hastalığın ağırlık derecesine, akciğer bulguları farklılıkları nedeniyle önemlidir. Bu da ancak virüs antijenleri ile yapılan testler ile anlaşılır.

COMBO test denilen testler üç veya dört virüs testini kapsar. COVID-19, INFLUENZA, A ve B, dörtlü teste bunlara ilave olarak RSV (Respiratory sinsityal virüs) testi vardır. RSV çocuk ve bebeklerde görüldüğüden erişkinler insanlar da üçlü test yapılması yeterlidir.

Combo Test Nasıl Yapılır?
COMBO test önce boğaz sonra burun iki deliğine pamuklu çubuk sokarak alınan örneklerle hasta bazında 5-10 dakika içinde yapılabilir.

Viral Soğukalgınlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide antiviral ilaçlar, vitaminler, semptom giderici ve bağışıklığı artırıcı ilaçlar kullanılır. Akciğer enfeksiyonlarında antibiyotik tedavisi de eklenir. Nöramilaz inhibitörü olan INFLUEANZA ilaçları hastalığın ilk günlerinde hastalığın hafif geçmesinde özellikle etkilidir.

Teşhisi bütün olarak testler ile tamamlanmış hastaların tedavisi doğru bir tıbbi yaklaşımdır. Bu nedenle virüs cins ayrımında COMBO antijen testi diğer CRP, HEMOGRAM gibi testler içinde en önemlisidir.
Bu aylarda COVID-19 vakaları çok artmıştır. Bu nedenle INFLUENZA ile COVID-19 ayrımı önemlidir.

 

Bilgilendirme amaçlıdır

Sayfa Sonu

Daha fazla sayfa yok

Sonraki Sayfa